Trening bokserski – jak wykonać?

Trening bokserski – jak wykonać?

28 marca, 2023 0 przez admin

Boks może nam się kojarzyć ze sparingami i poobijaną szczęką, a także bólem głowy. Tak naprawdę jednak w praktyce taki trening może nam dać bardzo dużo. Przede wszystkim będziemy mogli się zmęczyć, a więc jeżeli liczymy na jakieś wydajne ćwiczenia fizyczne, to boks będzie jak znalazł. Wcale też nie musimy trenować z kimś. Można trenować samodzielnie i to niekoniecznie na sali treningowej. Jeżeli mamy taką możliwość, to warto oczywiście trenować w klubie, bo zawsze trener może nam doradzić coś ciekawego. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby sobie urządzić przestrzeń do boksowania w domu. Nie będziemy musieli na to wydawać zbyt dużo pieniędzy.

Trenowanie boksu także w domu?

Wcale nie musisz rozbijać mebli, ani obijać się o ścianę, aby skutecznie trenować boks w domu. Siłownie i kluby bokserskie mają naturalnie tę zaletę, że ekspert może nam pokazać, jak wygląda właściwa postawa. Zauważmy, że jeżeli przyzwyczaimy się do niewłaściwej postawy, to potem walka z takimi przyzwyczajeniami może być pracą syzyfową. Aktualnie jednak w dobie nowoczesnych technologii sprawę mamy ułatwioną. W internecie jest przecież cała masa najróżniejszych materiałów wideo. Możemy trenować boks właśnie w ten sposób. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć poważnych błędów. Na bieżąco można kontrolować wykonywane pozycje. Dobrym pomysłem jest także nagrywanie własnego treningu. Potem o wiele łatwiej jest korygować błędy.

Wyposażenie początkującego boksera

Pamiętajmy też o tym, że bez odpowiedniego wyposażenia nie będzie nam się wygodnie trenować. Można naturalnie machać pięściami przed lustrem, no ale w końcu musimy w coś uderzyć pięścią. Podstawowe akcesoria, których będzie potrzebować bokser to:

  • rękawice bokserskie
  • worek bokserski
  • buty bokserskie

Możemy także potrzebować ochraniacza na zęby lub na głowę, jeżeli zamierzamy zorganizować sobie jakieś małe sparingi. Bardzo ważne jest również to, aby bardzo dokładnie dopasować rękawice bokserskie. Nie mogą być ani za ciasne, ani za luźne, bo możemy nabawić się kontuzji albo otarć. Jeżeli chodzi o ubranie, to najlepiej jest wykorzystywać luźne spodenki i luźniejszą koszulkę, ponieważ podczas takiego treningu bardzo szybko będziemy spalać kalorie i się pocić. Wszelkie akcesoria do ćwiczeń znaleźć można np. w https://gemini.pl/kategoria/zdrowy-tryb-zycia/akcesoria-do-cwiczen.

Poza tym dobrze, aby w pomieszczeniu, w którym będziemy trenowali, było lustro. Powinniśmy cały czas obserwować swoją postawę i ewentualnie ją korygować. Jeżeli mamy możliwość, trenujmy też z dala od pomieszczeń, w których są inni domownicy. Trening będzie generować przecież pewien hałas.

Elementy treningu bokserskiego

Jeżeli jesteśmy początkujący, to przede wszystkim musimy brać pod uwagę to, że nie od razu będziemy walczyć z innymi. To mogłoby się skończyć poważną kontuzją, szczególnie jeżeli przeciwnik ma większe doświadczenie. Najpierw więc będziemy uderzać w worek bokserski. Dobrze też wykorzystywać gruszki bokserskie, ponieważ one bardzo skutecznie uczą refleksu. Dzięki nim nauczymy się stosować uniki. Ważna też podczas poruszania się boksera jest odpowiednia praca nóg. Kolejnym ważnym elementem będzie uderzanie w tarcze treningowe, które są zakładane na dłonie partnera.

 

Autor: Adrian Szewczyk