Liga Narodów mężczyzn w siatkówce

Liga Narodów mężczyzn w siatkówce

27 maja, 2023 0 przez admin

Siatkarska Liga Narodów do coroczne rozgrywki między najmocniejszymi reprezentacjami z całego świata. 16 reprezentacji walczy ze sobą podczas trzech siatkarskich tygodni, aby na sam koniec najlepsze z nich spotkały się w wielkim finale. Wśród uczestników nie może zabraknąć rzecz jasna reprezentacji Polski, która uznawana jest za jednego z faworytów całej imprezy. W zeszłym roku zmagania w ramach Ligi Narodów padły łupem Francji. Trójkolorowi w decydującym meczu pokonali w Bolonii zespół Stanów Zjednoczonych. Biało-czerwoni zajęli z kolei miejsce na najniższym stopniu podium. W starciu o brązowy medal pokonali bowiem gospodarzy turnieju finałowego — Włochów w stosunku 3:0.

 Liga Narodów 2023

Tegoroczne rozgrywki Ligi Narodów odbędą się ponownie na przestrzeni trzech grających tygodni, a na końcu turnieju finałowego. Start rozgrywek przewidziany jest w kanadyjskiej Ottawie i japońskiej Nagoyi. Tam drużyny rozegrają swoje pierwsze mecze. Następnie połowa z nich przeniesie się do holenderskiego Rotterdamu, zaś pozostałe ekipy do francuskiego Orleanu. Zmagania grupowe kończyć się będą w amerykańskim Anaheim, a także, ku zaskoczeniu wielu kibiców, na Filipinach. Pasay City będzie bowiem miejscem, gdzie zagoszczą najlepsze siatkarskie reprezentacje, w tym Polska. Turniej finałowy Ligi Narodów 2023 przewidziany został w Gdańsku. Rozgrywki Ligi Narodów wystartują już 6 czerwca, a finał rozegrany zostanie 23 lipca.

Kalendarz siatkarskiej Ligi Narodów 2023

Rozgrywki Ligi Narodów podzielone zostały na trzy tygodnie gier grupowych, a także turniej finałowy. Poniżej przedstawiamy pełny kalendarz gier.

6-11 czerwca — Ottawa i Nagoya

20-25 czerwca — Rotterdam i Orlean

4-9 lipca — Anaheim i Pasay City

19-23 czerwca- turniej finałowy — Gdańsk

Reprezentacje biorące udział w Lidze Narodów 2023

Względem sezonu 2022 doszło do jednej zmiany wśród uczestników siatkarskiej Ligi Narodów. Na liście brakuje bowiem Australii, która w poprzedniej edycji zajęła ostatnie, 16. miejsce. Swoją szansę dostanie za to reprezentacja Kuby. Ekipa z Ameryki Środkowej wygrała bowiem Challenger Cup, rozgrywany w Korei Południowej. Kuba rozprawiła się na nim kolejno z reprezentacjami Chile, Czech i Turcji. W finale pokonała ostatnich z wymienionych w stosunku 3:1, dzięki czemu zagra wśród najlepszych. Tak przedstawia się lista uczestników siatkarskiej Ligi Narodów 2023:

 1. Francja
 2. USA
 3. Polska
 4. Włochy
 5. Japonia
 6. Brazylia
 7. Iran
 8. Holandia
 9. Argentyna
 10. Słowenia
 11. Serbia
 12. Niemcy
 13. Chiny
 14. Bułgaria
 15. Kanada
 16. Kuba

 Faworyci Ligi Narodów 2023 według Obstawiamy.info

Wśród faworytów Ligi Narodów wymienić należy rzecz jasna zespoły, które rok w rok walczą w tych rozgrywkach o zwycięstwo. Przed rokiem triumfowała Francja i wielce prawdopodobne jest, że jej celem będzie obrona tytułu. Do grona faworytów zaliczyć należy także zespoły, które przed rokiem zajęły miejsca na podium, czyli USA i Polskę. Odmłodzony skład Włochów również krzepnie z każdym kolejnym meczem i powinien być groźnym rywalem dla każdego. Dla Brazylii zajęcie 6. miejsca przed rokiem musiało być rozczarowaniem. Mała jest zatem szansa, że Canarinhos pozwolą sobie na kolejny tak słaby występ. Kolejne reprezentacje nie były nigdy uznawane za faworytów wielkich imprez. Interesująco zapowiadają się mecze z udziałem Kuby, która jako nowicjusz w gronie najlepszych drużyn spróbuje zaskoczyć potencjalnie mocniejszych rywali. W siłę rosną także kadry azjatyckie, takie jak Japonia czy Iran. Ich odpowiednio 5. i 7. miejsce w poprzedniej edycji nie jest dziełem przypadku. Choć do turnieju zostało jeszcze trochę czasu, to nie możemy się już doczekać. Typy bukmacherskie na taką imprezę są zawsze dużym fajną zabawą i u nas również znajdziecie przewidywania co do poszczególnych meczów.

Reprezentacja Polski podczas Ligi Narodów

Reprezentacja Polski rozgrywki Ligi Narodów rozpocznie od starć w japońskiej Nagoyi. Tam naszych reprezentantów przetestują reprezentacje Francji, Iranu, Bułgarii i Serbii. Następnie podopieczni Nikoli Grbicia przeniosą się do Rotterdamu. Mecze w Holandii zapowiadają się znacznie ciężej, gdyż zmierzymy się tam z mocnymi Włochami i USA, zawsze niewygodnymi Niemcami oraz gospodarzami turnieju. Na sam koniec Polaków czeka daleka droga do filipińskiego Pasay City. Tam powinniśmy rozegrać pozornie najłatwiejszą część turnieju. Naszymi rywalami będą bowiem Słowenia, Brazylia, Kanada i Japonia. Ogromne są nadzieje, że po tych wszystkich meczach reprezentację Polski zobaczymy w turnieju finałowym w Gdańsku. Aby tak się stało, Biało-czerwoni będą musieli znaleźć się w najlepszej ósemce klasyfikacji po meczach rundy zasadniczej. Znając jednak doświadczenia w poprzednich lat, Polska walczyć będzie o zwycięstwo w całych rozgrywkach Ligi Narodów 2023.