Jak ćwiczyć bez sprzętu?

Jak ćwiczyć bez sprzętu?

1 marca, 2023 0 przez admin

Najczęściej ćwiczenia fizyczne kojarzą nam się z odwiedzinami w profesjonalnie wyposażonych salach treningowych. Wyobrażamy sobie, że dobry trening to konieczność posiadania ławki treningowej i kosztownych hantli, czy też bieżni. Przecież tak naprawdę wystarczą dobre chęci i trochę wolnej przestrzeni. Z powodzeniem możemy wykonywać całe mnóstwo najróżniejszych ćwiczeń, które będą rozwijać wszystkie partie naszych mięśni. Jest sporo planów treningowych, które nie przewidują wykorzystywania profesjonalnego sprzętu.

Trening w domu bez kosztownych przyrządów także daje efekty

Każdy, kto rozpoczął trening w domu, doskonale wie, jak skuteczne mogą być takie ćwiczenia. Z powodzeniem możemy sobie zaplanować rozwój mięśni, ramion albo ud, czy też pośladków. To mogą być ćwiczenia aerobowe, ale także jak najbardziej siłowe, dzięki którym zwiększy się nasza masa mięśniowa. Warto zauważyć, że takie ćwiczenia w domowych warunkach stały się zresztą bardzo modne szczególnie z uwagi na pandemię koronawirusa. Pomimo tego, że już możemy odwiedzać kluby fitness, to i tak wiele osób przyzwyczaiło się do domowych ćwiczeń i lubimy zarówno jeden jak też drugi wariant. Kluczowe będzie jednak bardzo szczegółowe zaplanowanie takiego treningu.

Trening dokładnie dopasowany do naszych możliwości

Dobry plan to jak wiadomo połowa sukcesu. Potwierdzi to zresztą każdy doświadczony trener. Mamy w internecie całe mnóstwo darmowych planów, które pozwolą nam przygotować się do ćwiczeń poprzez rozgrzewkę jak też przejść krok po kroku przez najbardziej wysiłkowe ćwiczenia. Dobrze jest też skonsultować się z trenerem, abyśmy mniej więcej przekonali się o tym, jakie są nasze predyspozycje fizyczne i możliwości dopasowane także do naszego wieku. Bardzo ważne jest dopasowanie odpowiednich ćwiczeń, abyśmy im podołali. Szczególnie to jest ważne, jeżeli jesteśmy już trochę starsi albo mamy nadwagę lub po prostu nigdy wcześniej nie ćwiczyliśmy. Nie chcemy się życie szybko zniechęcić. Trener personalny razem z nami omówi pierwsze tygodnie treningowe.

Trening zaplanowany w czasie

Bardzo ważne będzie znalezienie wolnej przestrzeni. Tak naprawdę potrzebujemy tylko maty, wygodnych dresów i ewentualnie butów sportowych. Warto ubrać się na sportowo, abyśmy wczuli się w rolę. Wystarczy nam przestrzeń 2m x 2m. Poza tym treningi muszą być także zaplanowane czasowo. Jeżeli chcemy liczyć na jakiekolwiek efekty, to musimy sobie zapewnić przynajmniej 3 treningi w tygodniu. Takie sesje treningowe powinny trwać od pół godziny do 60 minut.

Trening bez wydawania pieniędzy

Jeżeli chodzi o same ćwiczenia, to ich zestawy były opracowywane przecież od starożytności, gdy ludzie nie dysponowali żadnymi sprzętami. Mamy więc:

  • pompki
  • przysiady
  • skłony
  • wykroki w przód

Oczywiście bardzo popularne będą także brzuszki i pajacyki. Poza tym jest także cała masa wariantów, jeżeli chodzi o wspomniane przysiady i pompki. Można na przykład wykonywać takie ćwiczenia z obciążeniem. Można też próbować robić przysiady na jednej nodze lub pompki opierając nogi wyżej, na przykład na fotelu albo na innym meblu. Wtedy w naturalny sposób zwiększamy ciężar, który musimy dźwignąć.

 

Autor: Adrian Szewczyk